sklep internetowy

Czy warto założyć e-sklep w modelu dropshippingu?

Handel w internecie staję się coraz popularniejszą formą robienia zakupów – jest nie tylko wygodny i dostępny o dowolnej porze, ale także pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wielu przedsiębiorców zaczyna dostrzegać jego zalety i przenosi swoją działalność do internetu. Jednak konieczność poniesienia wstępnych nakładów finansowych oraz duża konkurencja sprawia, iż założenie i utrzymanie sklepu internetowego nie jest proste. Rozwiązaniem może być dropshipping, czyli nowoczesny model prowadzenia sprzedaży przez internet.

Zasady dropshippingu

Model logistyczny określany mianem dropshippingu to taka forma prowadzenia sprzedaży internetowej, w której cały proces związany z magazynowaniem i wysyłką towaru jest przerzucony na hurtownię bądź dystrybutora produktów. W tym modelu sklep internetowy pełni rolę pośrednika, którego główną rolą jest dotarcie do klienta, przeprowadzanie akcji reklamowych i marketingowych, zbieranie zamówień oraz dbanie o wysoką jakość obsługi kupujących. Każde zamówienie trafia do określonej hurtowni, która – na podstawie danych otrzymanych ze sklepu internetowego – realizuje proces wysyłki. Zapłata za produkty trafia na konto e-sklepu, który po odliczeniu określonej marży przekazuje środki na konto hurtowni. Marża (czyli różnica pomiędzy zakupem a sprzedażą towaru) to zarobek sklepu internetowego.

Zalety i wady dropshippingu

Model dropshippingu to dobre rozwiązanie dla małych sklepów i tych przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w handlu internetowym. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest duża oszczędność, gdyż e-sklep nie ponosi wydatków związanych z magazynowaniem, nie zamraża pieniędzy w zakupiony towar i przede wszystkim rozlicza się z hurtownią dopiero po uiszczeniu opłaty przez klienta. W ten sposób odchodzi ryzyko związane z niesprzedanymi produktami, które zalegają w magazynie. Dodatkowo e-sklep nie musi nawiązywać kontaktów z firmami kurierskimi oraz w zależności od hurtowni, obsługiwać ewentualnych zwrotów. Ciekawym rozwiązaniem w dropshippingu jest zintegrowanie sklepu internetowego z określonymi hurtowniami (na przykład za pomocą platformy sklepowej), co umożliwia pobieranie nie tylko aktualnych opisów i zdjęć produktów, ale także informacji dotyczących dostępności i rezerwacji danego towaru.

Jednak dropshipping nie jest pozbawiony wad. Głównym minusem jest to, iż sklep internetowy nie ma żadnego wpływu na wysyłkę i w tym zakresie jest całkowicie uzależniony od hurtowni. Poza tym ewentualne problemy dystrybutora towarów mają bezpośredni wpływ na działanie sklepu internetowego. Minusem jest także pewna anonimowość – brak możliwości oznakowania paczek własnym logo i nazwą firmy.

Czy dropshipping się opłaca? W przypadku rozpoczynania przygody z handlem internetowym jest to rozwiązanie warte rozważenia, gdyż pozwala sporo zaoszczędzić i nabrać niezbędnego doświadczenia. Jednak wraz z rozwojem e-sklepu i zdobywaniem większej liczy klientów warto uniezależnić się od hurtowni i rozpocząć w pełni samodzielną działalność.