koszty prowadzenia sklepu internetowego

Jakie są koszty prowadzenia sklepu internetowego?

Sklep internetowy jest świetnym pomysłem na biznes. Może nieść ze sobą całkiem duże zyski przy odpowiednim nakładzie pracy. Oczywiście nakład tej pracy można w znacznym stopniu zmniejszyć, stosując odpowiednie oprogramowanie dla sklepu internetowego. Niestety prowadząc sklep, trzeba być świadomym, że oprócz zysków będą pojawiały się także stałe koszty prowadzeniu sklepu. Zatem ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Rejestracja firmy

W polskim prawie działalność handlową powinno się zarejestrować, wtedy gdy jest ona prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany. Sama rejestracja VAT i wpis do CEDIG. Warto wiedzieć, że dla nowych przedsiębiorców także istnieje możliwość skorzystania z niższych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące. Jak widać, samo zarejestrowanie firmy nie niesie ze sobą zatem przytłaczających kosztów.

Opłaty admnistracyjno-skarbowe

Każda działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem opłat administracyjno-skarbowych. Zaliczają się do nich m.in. opłaty rejestracyjne. Taką opłatą może być opłata za zarejestrowanie firmowego samochodu. Do tej grupy kosztów można zaliczyć także opłaty, jakie musi ponieść przedsiębiorca w związku z zapłaceniem podatków, opłaty sądowe i notarialne. Warto wiedzieć, że udzielenie pełnomocnictwa także wiąże się z opłatą skarbową.

Koszty stałe

Wszystkie wcześniej wymienione koszty są w znacznym stopniu związane ze startem firmy lub podejmowaniem odpowiednich działań (np. w przypadku opłat notarialnych). Jednakże każdy przedsiębiorca ponosi przede wszystkim koszty stałe w związku z prowadzeniem działalności. Koszt prowadzenia sklepu także opiera się głównie o koszty stałe. Należą do nich m.in. czynsz za lokal, rachunki za media, koszt prowadzenia strony internetowej, raty leasingu. Ponadto firma będzie ponosiła koszty związane z księgowością. Kolejnym znacznym kosztem jest koszt pracowników. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że nie jest to koszt związany jedynie z wynagrodzeniem brutto, ale także szkoleniami, odzieżą roboczą, badaniami okresowymi.

Koszt oprogramowania

Kosztem stałym w przypadku firm będzie także koszt oprogramowania, które służy do pracy. W przypadku firm produkcyjnych będą to systemy ERP, a w przypadku sklepu internetowego będzie to odpowiednie oprogramowanie. Przykładem takiego oprogramowane może być system oferowany na stronie Sky-Shop.pl. Koszt oprogramowania zazwyczaj uiszczany jest w postaci abonamentu, podobnie jak w przypadku internetu i telefonu. Platforma Sky-Shop.pl oferuje odpowiednie oprogramowanie w zależności od tego, w jakim stopniu rozwinięty jest dany sklep internetowy. Im sklep jest bardziej zaawansowany, tym oprogramowanie jest droższe, ale jednocześnie posiada więcej funkcji. Są zatem pakiety idealne dla początkujących, zaawansowanych oraz dla sprzedających na portalach aukcyjnych.

Obecnie bardzo ciężko jest prowadzić biznes bez odpowiedniego oprogramowania. W związku z tym zainwestowanie w odpowiedni system może znacznie ułatwić prowadzenie firmy, ograniczając przy tym koszty dodatkowych pracowników.