oprogramowani sklepu internetowego

Co powinno posiadać nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego

Branża e-commerce zmienia się, a razem z nią – wymogi techniczne dla sklepów. Sklepy internetowe powstają obecnie coraz szybciej. Stosunkowo łatwo otworzyć tego rodzaju biznes, ale utrzymać się na rynku przy coraz większej konkurencji – odpowiednio trudniej. Sklep internetowy można oczywiście budować samemu, albo przy pomocy zatrudnionej do tego osoby. Ale takie rozwiązanie jest zwykle czasochłonne i kosztowne. A oprócz tego właściciela sklepu czeka jeszcze szereg innych obowiązków związanych z samym założeniem firmy, przygotowaniem oferty, lub chociażby informacjami dotyczącymi danych osobowych (RODO).

Oprogramowanie sklepu internetowego – dla początkujących i nie tylko

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki i dylematy coraz popularniejsze jest inne rozwiązanie, którym jest zakup lub dzierżawa gotowego oprogramowania dla takiej działalności. Zwłaszcza, jeżeli dopiero startujemy w branży e-commerce i zastanawiamy się co powinno posiadać nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego – warto skorzystać z takiego typu rozwiązania. Tym bardziej, że zwykle pracuje nad nim nie jedna, ale cały sztab osób dysponujących szeroką wiedzą oraz doświadczeniem w tym zakresie. Za tego rodzaju oprogramowanie zazwyczaj płacimy po prostu abonament – zupełnie jak za telefon komórkowy. W ramach usługi udostępniany jest oczywiście hosting oraz specjalny szablon takiego sklepu, a także wsparcie obsługi technicznej – nierzadko nawet całodobowe. Zwykle możemy również od razu zamówić stworzenie na przykład indywidualnej grafiki lub innych elementów charakterystycznych dla naszego sklepu. Dlatego warto rozważyć czy gotowy sklep internetowy będzie dobrym rozwiązaniem dla nas.

Korzyści z gotowego oprogramowania sklepu internetowego

Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane wyżej, oprogramowanie sklepu internetowego tworzy sztab specjalistów, będących na bieżąco z najnowszymi trendami w branży e-commerce. Nie musimy zatem doszkalać się dodatkowo w tym zakresie, zatrudniać kolejnych osób i tracić czasu na udoskonalanie zastosowanych w sklepie rozwiązań. Samemu ciężko wręcz nadążyć za wszelkimi nowinkami w dziedzinie nowoczesnych technologii, a z tym prowadzenie własnego, konkurencyjnego sklepu online, jest nierozerwalnie związane. W ramach oprogramowania tego typu możemy między innymi: tworzyć stronę sklepu ze wszystkimi podstronami i zakładkami, eksponować towar i poszczególne produkty z ich opisami i cenami, przyjmować płatności różnymi kanałami – a nawet w różnej walucie, wystawiać paragony i faktury oraz inne dokumenty, czy wreszcie automatycznie prowadzić różnego rodzaju statystyki. Obejmuje ono zatem wszystko co niezbędne w takim sklepie, a zazwyczaj oferuj również szereg dodatkowych korzyści. Spróbujmy jednak zorientować się choćby w podstawach tego co powinno posiadać nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego.

Odpowiedni, responsywny, intuicyjny szablon

Zakupy to nieodłączna część życia współczesnego człowieka. Aby zachęcić klientów do robienia ich częściej za pośrednictwem sieci – należy im to ułatwiać. Oczywiście miło i przyjemnie jest oglądać towar wyeksponowany w sklepie stacjonarnym, ale wygoda zakupów internetowych może zachęcić niektóre osoby do rezygnacji z wizyty w centrum handlowym. Dlatego warto posiadać taki szablon sklepu, który pozwoli na zakupy łatwe, szybkie i przyjemne. Dodatkowa przewaga jaką posiada sklep internetowy to bogactwo asortymentu o jakim sprzedawcy w sklepach tradycyjnych mogą jedynie pomarzyć. A najwygodniejsze dla klienta zakupy oraz najprostszą obsługę sprzedaży zapewnia obecnie szablon sklepu typu RWD. Takiego rodzaju szablon pozwala otwierać stronę sklepu swobodnie nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych, takich jak na przykład wszechobecne smartfony czy tablety. A zakupy i obsługa klienta są w nim wyjątkowo intuicyjne i proste.

Integracja w sklepach internetowych

Chociaż określenie „integracyjny” kojarzy się przeważnie z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, to ważne jest również dla posiadaczy sklepów online. Zwłaszcza tych, którzy decydują się na rozwiązanie zwane dropshipping, ale nie tylko. Dropshipping jest dobrym rozwiązniem dla początkujących sprzedawców. Pozwala na sprzedaż towaru jeszcze przed jego nabyciem. Jak to możliwe? Najpierw towar oferowany jest na stronie sklepu. Sprzedawca, dzięki integracji sklepu z hurtownią – za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania sklepu – ma możliwość automatycznego aktualizowania jego ilości w swoim sklepie w zależności od tego, czy towar znajduje się w hurtowni, czy nie. Trudno przecież ręcznie weryfikować na bieżąco każdą sztukę liczonego w tysiącach artykułów asortymentu. Kiedy klient zakupi towar w sklepie – sprzedawca składa zamówienie w hurtowni, skąd wysyłany jest on do klienta (a sprzedany za cenę detaliczną – nie hurtową). W dodatku często hurtownia oferuje pakowanie go w firmowe opakowania sprzedawcy lub dołączanie jego materiałów reklamowych do przesyłki – wszystko to kwestia indywidualnych uzgodnień.

To samo dotyczy integracji z Allegro. Możemy wówczas kontrolować stan magazynowy towaru wystawianego jednocześnie w sklepie i na popularnym portalu aukcyjnym.

Tego typu rozwiązanie oferuje między innymi popularny dostawca oprogramowania dla sklepów internetowych SkyShop, posiadający zarówno integrację z Allegro, jak i z około 250 hurtowniami. Jak widzimy, integracje tego rodzaju również poprawiają sprawność. W tym przypadku – sprawność handlu przez internet.

A zatem biorąc pod uwagę co powinno posiadać nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego, pamiętajmy, o bardzo istotnym ostatnio w tej branży zjawisku, jakim jest omnichannel commerce, czyli sprzedaż tego samego towaru za pośrednictwem różnych kanałów sprzedaży. I właśnie taką możliwość dają wspomniane integracje. Oczywiście dostawcy oprogramowania sklepów internetowych doskonale o tym wiedzą i stale rozszerzają swoją ofertę. A tempo przystosowywania sklepu tworzonego samodzielnie do takich a nie innych warunków rynkowych – raczej nie pozwoli nam dotrzymać im kroku. Może zatem lepiej nie ryzykować i zdać się na ekspertów.